
Obočí a jak na něj
Snad ještě nikdy nebylo obočí takovým kultem jako dnes. Na trh s kosmetikou se dostaly kromě klasických tužek na obočí s kartáčkem také stíny, gely a řasenky na obočí všemožných odstínů a dokonce i šablony, které vám slibují dokonalý tvar a usnadnění vykreslení a vystínování obočí.
Pokud označujeme oči jako okna do duše, tak obočí by v tom případě byly závěsy – mohou být čisté a krásně nařasené a v tom případě oknu prospívají, když jsou však potrhané a špinavé, tak sebekrásnější okno zoškliví. Stejně tak je tomu u obočí. Obočí oko zvýrazňuje a dodává výraz celému obličeji např. obočí vytrhané příliš tence a do výrazného oblouku nám dává neustále překvapený výraz jako u kreslených postaviček, naopak příliš husté neukázněné obočí, které je bez tvaru popřípadě srůstá v jeden celek, vytváří dojem zanedbanosti. Jestli navíc máte zapadlý typ oka se spadlými víčky a obočí si vytrháte tak, že vám oblouk směřuje dolů k vnějším koutkům očí, můžete celkem úspěšně svůj problém ještě zhoršit.
Jaký tvar obočí si tedy vybrat? Pokud jste majitelkou oválného obličeje – gratuluji, nevrhnete-li se do nějakého extrému, můžete si dovolit téměř cokoliv. U hranatých tvarů obličeje doporučuji spíše jemnější, zaoblenější tvar, aby obličej nepůsobil příliš ostře a tvrdě. Kulatým typům obličeje naopak více sluší ostřeji lomené obočí (ne však hranaté – vždy musí působit co nejpřirozeněji). Jestli se chcete vrhnout do vytrhávání doma, spíše respektujte přirozený tvar. Vytrhávejte chloupky u kořene nosu a mimo linii obočí na očním víčku. Nad linií obočí se vyvarujte vytrhávání pinzetou a spíše jej lehce zastřihněte nebo seřízněte břitvou / žiletkou na obočí, je pak větší šance, že vám chloupky dorostou, když se do vytrhávání pustíte s přílišným nadšením. U mužů je lepší použít speciální zastřihovač s nástavcem pro obočí a v případě potřeby neposlušné chloupky zafixovat a usměrnit bezbarvou řasenkou.
Pro vytyčení správného tvaru ať už pro vytrhávání nebo dokreslování je vhodné se držet návodu (viz obr. s make-up chart) A vezměte si úzký štětec nebo tužku a přiložte ji svisle k okraji nosu a vnitřnímu koutku oka – zde by mělo obočí začínat a zároveň být nejsvětlejší. B přiložte tužku k okraji nosu a vnějšímu koutku oka – v této linii by mělo obočí končit, přičemž čím spadlejší víčko máte, tím více by měl být konec obočí do rovna. Tato část se vykresluje nejtmavším odstínem. C dívejte se před sebe a lícujte tužku se středem vašich úst, okrajem nosu a okem – v této úrovni by měl být nejvyšší bod vašeho obočí.

Ostřejší úprava obočí pro oválný obličej

Zaoblená úprava obočí pro oválný a hranatý tvar obličeje
Při vykreslování tužkou kreslete postupně jednotlivé chloupky, pro plastičtější efekt je lepší použít dva odstíny. U vykreslování gelem začněte spodní linií, kterou budete stínovat směrem nahoru, pak jemně nakreslete horní linii, kterou budete stínovat naopak směrem dolů. Snažte se vyvarovat ‚těžké ruce‘, aby výsledný efekt nebyl příliš tvrdý. Pokud vám prosvítají světlé plochy, použijte na doplnění stín. Vyplnění obočí by nemělo být ‚místo vedle místa‘, naopak když lehce prosvítají některé nepatrné mezery, tak to působí přirozeněji.
Jestli máte přirozeně husté a pěkně tvarované obočí, stačí jej pouze vyčesat a dovytvarovat barevnou řasenkou na obočí, tu můžete použít i na závěr vykreslování tužkou nebo gelem. Odstín obočí by u světlovlasých měl být stejný nebo o 1 odstín tmavší než jsou vaše vlasy. U tmavovlasých by mělo být obočí stejně barevné nebo o 1 odstín světlejší. Jestliže vaše nejistota stále trvá, zajděte si ke zkušené a šikovné kosmetičce, která vám obočí odborně vytrhá a nabarví a vy už pak budete její dílo jen udržovat. Pokud však zvažujete permanentní make-up obočí, tak si tento krok opravdu promyslete a v ideálním případě zvolte odborníka na 3D obočí, které působí přirozeně. Přece jen je to forma tetování a případný ‚nepovedený‘ výsledek umí potrápit i zkušené make-up artisty.
PS: Pokud máte dospívající dceru/vnučku/kamarádku, která se začíná zajímat o beauty svět – zabavte jí pinzetu! V dospělosti vám poděkuje…
Vizážistka DIANA KAMENÍKOVÁ