Vítáme vás v naší poradně z oboru plastická chirurgie

Najdete zde odpovědi na nejčastější dotazy, se kterými se na nás obracíte.
Stačí kliknout na znaménko + u zákroku, které ho dotaz týká a otevře se přehled odpovědí.

Nenajdete-li odpověď na váš dotaz v poradně, využijte kontaktní formulář.

Odpověď od nás obdržíte nejpozději následující pracovní den emailem.
Vaše dotazy a odpovědi na ně jsou soukromé, určené pouze vám, nikde je nezveřejňujeme.

Augmentace

Je možné po zvětšení prsů s prsními implantáty kojit?
Ano je to možné, implantáty nemají na kojení vliv.

Co je to kapsulární kontraktura?
Podrobné informace o kapsulární kontraktuře najdete ve článku Kapsulární kontraktura – kapsula.

Mohu mít anatomické implantáty zavedené z řezu v podpažní jamce?
Ne tento operační přístup není k implantaci anatomických implantátů vhodný, anatomické implantáty se implantují z řezu v podprsní rýze, nebo na rozhraní prsního dvorce.

Za jak dlouho po zvětšení prsů prsními implantáty mohu jít do práce?
Tento dotaz nelze obecně zodpovědět, každá žena snáší tuto operaci rozdílně, průměrně se dá uvažovat o 7-10 dnech rekonvalescence.

Za jak dlouho po zvětšení prsů prsními implantáty mám jít na preventivní vyšetření prsů?
První preventivní prohlídka prsů na mammologii se obecně doporučuje každý rok po augmentaci.

Jsou nějaká omezení pro zvětšení prsů z řezu okolo prsního dvorce?
Ano, limitem může být malý průměr dvorce. V závislosti na velikosti implantátu je potřeba mít i adekvátně veliký operační přístup, v průměru je potřeba řez velikosti cca 6cm, v případě malých dvorů tedy tento operační přístup není možný.

Mohu po augmentaci prsů chodit na preventivní vyšetření mammografem?
Ano, můžete, informujte o přítomnosti implantátů v prsech vyšetřujícího lékaře radiologa. Mammografie je speciální druh rentgenového vyšetření a implantát působí v RTG snímku zastínění, obvykle se proto používá jiné nastavení přístroje. V současné době se provádí vyšetření u žen nad 45 let á 2 roky a je hrazeno ze zdravotního pojištění, pro ženy s implantáty platí stejná pravidla. Doporučuji však jednou ročně preventivní ultrazvukové vyšetření a obvyklé samovyšetření prsů jednou měsíčně.

Plastika očních víček

Je možné operovat horní a dolní víčka najednou?
Ano horní a dolní víčka lze operovat během jedné operace.

Jak dlouho trvá hojení po operaci horních víček, kdy mohu jít do práce?
Při nekomplikovaném průběhu hojení se za 5-7 dní odstraňují stehy a můžete jít do práce, v této době budou na kůži pravděpodobně ještě ustupující modřiny a drobný otok.

Na jak dlouho vydrží výsledek operace, když si nechám odstranit nadbytek kůže v oblasti horních víček?
Na tento dotaz nelze jednoznačně odpovědět, jedná se o individuální záležitost. U některých pacientů je výsledek uspokojivý třeba jen 10 let, u některých do konce života, záleží na elasticitě kůže.

Budu po operaci víček vidět, nebo budu mít oči zavázané? Mohu sama odjet autem?
Po operaci očních víček bude na ráně nalepená sterilní náplast a budete vidět, oční víčka budou trochu oteklá, sama však určitě autem odjet nemůžete, je potřeba, abyste si zajistila odvoz.

Za jak dlouho po operaci víček je výsledný tvar definitivní?
Na tento dotaz nelze dát obecnou odpověď. Většina pacientů vypadá dobře již za 3 týdny po operaci, jsou však pacienti s přetrvávajícím otokem v oblasti víček a eventuálně i v okolí a úprava stavu může trvat i řadu měsíců. Začervenání jizev časem odezní, jizvy vyblednou obvykle nejpozději do 12 měsíců.

Liposukce

Dá se provést liposukce břicha v místním znecitlivění, nebo se musí provádět vždy v narkóze? Pokud lze provést i bez narkózy, musím zůstat po zákroku na sledování v nemocnici?
Liposukci břicha a všech ostatních lokalit lze provést v místním znecitlivění, v tzv. tumescenci. Po operaci pacient odchází domů.

Jak dlouho trvá rekonvalescence po liposukci zevních stehen v tumescenci, kdy mohu jít do práce?
Při standardním průběhu hojení po mikrokanylové tumescentní liposukci prakticky všech větších lokalit (břicho, záda, boky, zevní stehna, vnitřní stehna + kolena) je výpadek z práce 2 dny. Jeden den je nutný k provedení zákroku, následující den je nutné zůstat doma z hygienických důvodů pro prosakování liposukčního roztoku přes kompresivní prádlo, které se nesmí sundat v průběhu 24hodin po zákroku.

Jak dlouho se nosí stahující prádlo po normální a po mikrokanylové tumescentní liposukci?
Po standardní tumescentní liposukci se liposukční prádlo nosí nonstop mimo osobní hygienu 6-8 týdnů, po mikrokanylové tumescentní liposukci se nosí nonstop 2 týdny a celkově 8 týdnů na sportovní aktivity.

Kolik oblastí se dá odsát při jedné tumescentní liposukci v místním znecitlivění?
Množství lokalit, které lze při jednom zákroku odstát závisí především na rozsahu jednotlivých lokalit. Při tumescentní liposukci v místním znecitlivění je potřeba respektovat maximální bezpečnou dávku lokálního anestetika vztaženou k hmotnosti pacienta a dalším okolnostem. Dotaz tedy nelze obecně zodpovědět, množství lokalit, které lze odsát v jedné době je potřeba vždy konzultovat s lékařem. Obecně lze pouze říci, že rozdělení liposukcí na více etap je vždy bezpečnější.

Jaký je rozdíl mezi normální a mikrokanylovou tumescentní liposukcí?
Rozdíl je v průměru použitých liposukčních kanyl, u mikrokanylové liposukce se používají kanyly do 3mm průměru. Doba rekonvalescence po mikrokanylové liposukci je výrazně kratší.

Za jak dlouho po mikrokanylové liposukci mohu sportovat?
Návrat ke sportovním aktivitám je obvykle možný za 3-5 dní po zákroku. Během sportovních aktivit je však nutné nosit liposukční prádlo celkově 6-8 týdnů po zákroku.

Za jak dlouho se po mikrokanylové liposukci mohu koupat ve vaně, nebo v bazénu?
Koupel je možná po bezpečném zhojení kožních vstupů, ty se u mikrokanylové liposukce nezašívají, koupel je tedy možná za 2-3 týdny.

Lze liposukcí redukovat tuk na ženském genitálu?
Ano, liposukcí lze redukovat tuk velkých stydkých pysků, dále v oblasti tzv. Venušina pahrbku a přiléhající části třísel.

Modelace - zmenšení prsů

Jaká jsou rizika při kojení po modelaci, nebo zmenšení prsů?
Kromě estetického hlediska, kdy může po ukončení kojení dojít ke změně tvaru prsů, mohou během kojení u operovaných prsů vznikat v zajizvených mlékovodech při městnání mléka záněty a cysty.

Je změna tvaru po modelaci, nebo zmenšení prsů trvalá?
Ne, tvar prsů je i po operaci ovlivněn řadou faktorů a především gravitací. S ohledem na použitou operační techniku pak může dojít znovu k poklesu (ptóze) prsů, nebo k tzv. pseudoptóze prsů.

Kdy hradí zákrok zdravotní pojišťovna?
Zdravotní pojišťovna hradí zákrok v případě zmenšení prsů u tzv. gigantomastie, kde redukci prsů doporučuje ortoped, nebo neurolog pro chronické bolesti zad a krční páteře. Konečné rozhodnutí, zda zdravotní pojišťovna operaci uhradí závisí na rozhodnutí revizního lékaře příslušné pojišťovny.

Lze modelací řešit asymetrií prsů?
Ano, při modelaci lze provést korekci asymetrie redukcí objemu většího prsu.

Otoplastika

Jak dlouho se nosí čelenka po operaci pro odstávající ušní boltce?
Čelenka se nosí po operaci zpravidla 14 dní nonstop a dále 14 dní na noc.

Hradí operaci zdravotní pojišťovna?
Operace může být hrazena zdravotní pojišťovnou pouze do 10 let věku. Zákrok je třeba absolvovat na pracovišti, které má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou (resp. zdravotní pojišťovnou dítěte). Dr. Trupar smlouvy s pojišťovnami nemá, zákrok je možné absolvovat pouze za přímou úhradu.

Za jak dlouho po operaci se odstraňují stehy za uchem?
Stehy za ušním boltcem odstraňuji za 2 týdny od operace.

Zmenšení stydkých pysků - labioplastika

Je možné provést zmenšení stydkých pysků ambulantně?
Ano, labioplastiku provádím ambulantně v místním znecitlivění. Zákrok trvá necelou hodinu a po zákroku odchází pacientky domů.

Za jak dlouho po labioplastice mohu do práce při práci v kanceláři?
Obvykle zůstávají ženy doma 2-3 dny. Počítejte s bolestivostí v den zákroku a den po operaci, za dva dny jsou ženy většinou schopné znovu jít do práce. Lokálně však bude otok, v prádle je nutno nosit vložku pro možné špinění krví z místa operačních jizev.

Je možná korekce jen jedné strany, když je jedna strana výrazně větší?
Ano, stranová asymetrie malých stydkých pysků je relativně častá a lze korigovat jen větší pysk, aby se podobal druhému.

Odstranění vrásek - botulotoxin

Za jak dlouho po úspěšném odstranění vrásek botoxem se dá zákrok ve stejném místě opakovat?
Aplikace botulotoxinu do stejné lokality (s vyjímkou dopichu, který se provádí za účelem drobných korekcí výsledků obvykle do 14 dnů od ošetření) se může opakovat nejdříve za 3 měsíce.

Jak dlouho účinek botulotoxinu (vyhlazení vrásek) vydrží?
Obvykle můžete počítat s účinkem po dobu cca 3-6 měsíců.

Za jak dlouho po aplikaci botulotoxinu se vrásky vyhladí?
Nástup účinků botoxu je obvykle za 2-3 dny po aplikaci, maximální efekt by měl být dosažen přibližně za 14 dní od ošetření.

Kontaktní formulář

  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Váš telefon

  Vaše zpráva

  Chcete-li, můžete ke zprávě připojit fotografie  NEZAPOMEŇTE PROSÍM ZPRÁVU ODESLAT