Velká prsa u mužů

Nepřirozeně velká, žensky vypadající prsa u mužů tzv. gynekomastie postihuje dle odborných studií přibližně 20% mužů. Pokud se jedná o pravou gynekomastii, je na vině hormonální dysbalance. Mnohem častěji se setkáváme s tzv. pseudogynekomastií, kdy jsou žensky vypadající prsa způsobená tukem.

Naše zkušenost

Gynekomastie je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se na nás obracejí muži. Ne vždy je ale správně diagnostikována, v mnoha případech se jedná o tzv. pseudogynekomastii (velké množství tuku), kterou lze efektivně řešit ambulantně tumescentní liposukcí prakticky bez jizev na kůži.

— dr. Trupar

Pravá a nepravá gynekomastie

Pokud mají muži nadměrně velká prsa, domnívají se, že mají gynekomastii. V některých případech tomu tak skutečně je, mnohdy se však jedná o nepravou gynekomastii označovanou také jako pseudogynekomastie.

Pravá gynekomastie

Jde o zvětšení mléčné žlázy charakterizované epiteliální hyperplazií a hyperplazií fibroblastů periduktálního stromatu žlázy.

Nepravá gynekomastie (pseudogynekomastie)

Jde pouze o zduření podkožní oblasti mužských prsů, jehož příčinou může být nádor, zánět nebo čistě nadměrné množství tuku.

operace gynekomastie

Před zákrokem

Zda se jedná o pravou gynekomastii nebo pseudogynekomastii, lze určit pouze na základě lékařských vyšetření. Jednoznačně doporučujeme nejprve absolovat vyšetření na endokrinologii, mamologické vyšetření prsů (ultrazvuk nebo mamograf) eventuelně laboratorní diagnostiku. S výsledky těchto vyšetření přijdete na konzultaci za plastickým chirurgem. Před zákrokem je třeba vyřídit si předoperační vyšetření.

Pravá gynekomastie - operace

Operace se provádí v lokální nebo celkové anestezii. Během operace se vede obloukovitý řez na dolním okraji prsního dvorce, ze kterého se odstraní potřebné množství prsní žlázy. Obvykle není nutné zmenšovat velikost prsního dvorce. Po odstranění nadbytečné žlázy dochází ke spontánní úpravě velikosti prsního dvorce.

V případě, kdy operace probíhá v celkové anestezii je pacient po zákroku hospitalizován 1 noc na klinice. Poté je propuštěn domů. V případě, že opeace probíhá v lokální anestezii, ihned po zákroku pacient odchází do domácího ošetřování v doprovodu druhé osoby.

Po zákroku má pacient prsa stažena elastickou zdravotní vestou. Doporučujeme týden klidový režim, pak je možný návrat k běžné činnosti.

Požadavky na případné předoperační vyšetření u praktického lékaře se liší dle typu anestezie a celkové zdravotní kondice, budou upřesněny u konzultace.

Pseudogynekomastie - odsátí tuku (liposukce prsou)

Jedná-li se o pseudogynekomastii, jejíž příčinou je nadměrné množství tuku v podkoží, je řešením provedení tumescentní liposukce v lokální anestezii. Průběh tumescentní liposukce a pooperační doporučení se dočtete na našem webu v části Tumescentní liposukce.

Gynekomastie fotografie před-po

Pokud si chcete fotografie zvětšit nebo prohlížení zpomalit, stačí kliknout na vybranou fotografii a pak se posouvat pomocí šipek na další fotky s libovolnou rychlostí.