Redukce - zmenšení uší

Kromě problematiky odstátých uší se na nás obracejí klienti, které trápí nadměrná velikost uší nebo různá velikost pravého a levého ušního boltce, případně jiné asymetrie nebo tvarové nedostatky.

Naše zkušenost

Zmenšení (redukce) ušních boltců je zákrok, který vyžaduje zkušenost operatéra pro relativně složitý reliéf boltce. Tato operace se neobejde bez jizev na viditelné straně boltce, jizvy jsou však obvykle málo nápadné, větším problémem je stranová symetrie.

— dr. Trupar

Operační postup redukce uší v nákresu

Jak probíhá zmenšení uší

Zákrok se provádí v místním znecitlivění a je pacienty dobře tolerován. Operační doba u oboustranné korekce je 80-120 min dle složitosti korekce v závislosti na výchozím tvaru před zákrokem. Zákrok provádíme ambulantně, po zákroku pacienti odchází domů, nejlépe v doprovodu druhé osoby.

Způsobů provedení operace je celá řada, jednotlivé typy operací se značně liší, s operační technikou se obvykle liší i průběh pooperačního období. Protože je tvar ucha poměrně složitý,  zmenšení ucha se neobejde bez většího rozsahu jizev viditelných i na přední straně boltce. Při operaci se část ušního boltce odstraní. Jizvy jsou obvykle v hranách záhybů ucha, proto jsou s postupem času málo viditelné. Nový tvar ucha je vidět bezprostředně po operaci. Stehy se odstraňují za 7-14 dnů po operaci, v závislosti na typu operace.

Anatomie ušního botce

Na následujícím obrázku jsou zobrazeny jednotlivé části ucha.

anatomie-boltce_400_01

Fotografie před-po zmenšení uší (redukce ušních boltců)

zmenseni-usi-1a
zmenseni-usi-1b

Rekonvalescence po zákroku

Po operaci má pacient uši obvykle pouze zalepeny náplastí, nebo jen tekutým obvazem. První kontrolu provádíme většinou za týden od zákroku. První dva dny po operaci mohou pacienti vnímat bolestivost, kterou lze tišit běžnými léky proti bolesti. Po operaci doporučujeme první dny klidový režim bez fyzické aktivity, vlasy je možno umýt za 3 dny od operace. Návrat do práce je možný další den po operaci. Celková doba hojení je 6 týdnů, během kterých je potřeba chránit boltce před mechanickým poraněním.