Redukce prsů

Zmenšení prsů. Kdy ženy uvažují o zmenšení prsů?

Pokud vás trápí veliká, těžká, povislá prsa, pak je řešením plastická operace – zmenšení (redukce) poprsí. Veliká prsa jsou příčinou mnoha problémů a proto přestože je změna vzhledu vykoupena jizvami na kůži prsů, jsou pacientky po zákroku šťastné. U kontrol slýcháváme věty typu: konečně si mohu zapnout bundu, konečně si mohu koupit podprsenku nebo plavky v normálním obchodě, můžu si jít zaběhat apod. Jsou to každodenní maličkosti, které ostatní lidi vůbec nenapadnou. 

Problémy spojené s velkým poprsím

 • bolesti zad, hlavy, ramen, krční a bederní páteře (důsledek vysoké váhy prsou a nesprávného držení těla) 
 • kožní vyrážky, ekzémy, zapařeniny (vytvářejí se na kůži pod velkými prsy) 
 • překážka při sportovních a pohybových aktivitách, sekundárně pak větší sklon k obezitě 
 • nesnadný výběr spodního prádla a oblečení (problém koupit odpovídající velikost, ramínka podprsek se zařezávají do kůže) 
 • psychické problémy  
 • ve většině případů veliké roztažené prsní dvorce 

Před plastickou operací zmenšení prsů

Nejprve je nezbytné absolvovat konzultaci s plastickým chirurgem. Pokud lékař zákrok doporučí, naplánujete si termín operace. Termín zákroku je nejlépe plánovat týden po menstruaci, kdy jsou prsa méně prokrvena a tkáně jsou minimálně hormonálně ovlivněny. Pokud jste kojila, doporučujeme vyčkat s operací minimálně 0,5 – 1 rok, dokud nejsou prsní žlázy a tělesná hmotnost stabilizované.  

Před zákrokem se musíte nechat vyšetřit lékařem specialistou z vnitřního lékařství – internistou, který zhodnotí Váš zdravotní stav a riziko anestezie (interní předoperační vyšetření), současně musíte podstoupit vyšetření prsů. Rozsah vyšetření záleží na Vašem klinickém stavu a věku. Na vyšetření prsů se musíte objednat do specializovaného cetra, kde vám dle klinického stavu provedou ultrazvuk prsů, nebo mamografii nebo obojí. Bez interního předoperačního vyšetření  a bez vyšetření prsů není možné zákrok provést. 

Plánujete další těhotenství/kojení? 

Je to vždy na individuálním posouzení, ale obvykle v takovém případě doporučujeme se zákrokem počkat až po ukončení plánovaných těhotenství/kojení. Během těhotenství a při kojení dochází k objemovým i tvarovým změnám poprsí, které by mohly nepříznivě ovlivnit výsledek operace. Eventuelně by během operace mohlo dojít ke ztížení nebo znemožnění kojení po zákroku. 

Jsem rozhodnutá pro zmenšení poprsí, jak se připravit před zákrokem?

Každá operace je zatížena řadou operačních rizik, některé faktory eliminovat lze, některé ne. V obecné rovině se před každou operací a zejména v časném pooperačním období doporučuje nekouřit, respektive neužívat nikotin v jakékoliv formě. Nikotin je silný tzv. vasokonstriktor, tedy způsobuje uzavření drobných cév a tím brání v hojení ran. Už dávka obsažená ve 3 cigaretách negativně ovlivňuje průběh hojení. 

Dva týdny před operací se doporučuje chodit brzy spát, vyhýbat se excesům v jídle a užívání alkoholu, dbát na zdravý životní styl. Je dobré, aby tělo bylo odpočaté v dobré kondici na plánovanou operační zátěž. 

Riziko infekce z kožního povrchu, zvláště u jedinců, kteří jsou kolonizováni bakteriemi působící potíže s hojením a ví o této skutečnosti třeba z nějaké předchozí operace může výrazně snížit používání antibakteriálního mýdla na celý kožní povrch pravidelně 1x denně 14 dní před zákrokem. 

Dva týdny před zákrokem neužívejte žádné doplňky stravy, která Vám neschválí Váš chirurg, neužívejte léky, které mohou ovlivnit krvácivost zvláště ty, které obsahují kyselinu Acetylsalicylovou (Anopyrin, Aspirin, …). 

Jak probíhá zmenšení (redukce) prsou

Existuje mnoho operačních postupů na zmenšení prsů. Protože jsou veliká prsa vždy spojená s poklesem prsů a dvorec je různě daleko pod podprsní rýhou, přesun dvorce do nové pozice není jednoduchý. Cévní a nervové zásobení prsního dvorce je realizováno z několika cév a nervů, které vedou z mnoha směrů. Chceme-li dvorec posunout nahoru nad podprsní rýhu, musíme některé cévy vždy přerušit. Výživa dvorce se tímto způsobem sice omezí, ale uvolnění tkání umožní přesun dvorce do nové pozice a odstranění nepotřebného nadbytku prsní žlázy, tuku a kůže. Díky tomu můžeme „vymodelovat“ nový tvar menších prsů. Podle toho, kterou výživnou cévu chirurg zachová, hovoříme o nějaké konkrétní cévní stopce. Jednotlivé operační postupy se diametrálně liší právě použitou cévní stopkou a nemá smysl je podrobně rozebírat, protože vhodnou metodu musí vybrat chirurg.  

Na kliniku nastupujete v den zákroku (nalačno tzn. od půlnoci nejíst, nepít, nekouřit). Nejprve vás přijmeme na lůžkové oddělení. Před samotnou operací se znovu setkáte s plastickým chirurgem, který vás bude operovat, bude Vás informovat o zvolené metodě redukce prsů (cévní stopce). Lékař vám zodpoví vaše případné dotazy a domluvíte si poslední detaily operace jaké jsou Vaše preference výsledné velikosti a jaké jsou reálné možnosti, poměří vás a zakreslí operační plán. Také se setkáte s lékařem anesteziologem, který Vás prohlédne a zhodnotí předoperační vyšetření. Vlastní operace probíhá v celkové narkóze a trvá přibližně 2-3 hodiny, podle předoperační velikosti prsou a zvolené metodě. Během zákroku se odstraní nadměrné množství prsní tkáně, tuku a kůže.  

Způsob anestezie, znecitlivění prsů při zmenšení (redukci) prsou

Redukce prsou se provádí v celkové narkóze a hospitalizace trvá 1 den. Pro klientky, které se obávají pooperační bolestivosti lze kombinovat celkovou anestezii s tzv. pektorálním blokem. 

Pektorální blok je typ svodné anestezie, kterou anesteziolog znecitliví prsa infiltrací lokálního anestetika pod kontrolou ultrazvuku ještě před uvedením do celkové anestezie. Pooperační rozdíl ve vnímání bolesti v prvních třech dnech po operaci, které jsou nejbolestivější po jakékoliv operaci je výrazný. Redukce prsů je dobře snášená operace, proto na rozdíl od augmentace prsů implantáty doporučujeme užití bloku pouze pacientkám, které ví, že jsou velmi vnímavé k bolesti a bolest snáší špatně. 

Po zákroku je pacientka hospitalizovaná na klinice, obvykle 1 noc. Po operaci jsou přes kůži většinou vyvedeny odsavné drény, které se ponechávají zpravidla 1-2 dny dle množství odsávané krve. První pooperační den jsou prsy ovázané elastickým obinadlem, které kompresí omezuje pooperační krvácení. Toto elastické obinadlo je druhý den vyměněno za elastickou podprsenku, která se nosí nonstop minimálně po dobu 6-8 týdnů. Protože se jizvy mění a vyzrávají cca 12 měsíců, doporučujeme nosit podprsenku během prvního roku pokud možno co nejvíce a vždy na sport. 

Jizvy po redukci prsů

Zlepšení tvaru prsu, kterého se dosáhne operací je vykoupeno jizvami na kůži prsu. Pokud se pacientka hojí standardně jsou jizvy málo nápadné a pacientkám nevadí. Vyzrávání jizev však trvá delší dobu, proto musíte počítat se skutečností, že v prvních měsících po operaci budou mít jizvy červenou barvu a do určité míry budou viditelné.  

 Jizvy po redukci středně velkých prsou mohou být jen ve tvaru „lízátka“ – okolo dvorce a dolů do podprsní rýhy, u hodně velikých prsů mají jizvy tvar obráceného T, jizva je tedy okolo dvorce, vertikálně dolů na středu prsu a v podprsní rýze. Na výběr metody má vliv i požadavek na možnost následného kojení.  

Umístění jizev po zmenšení prsů

Rekonvalescence a doporučení po operaci

Pooperační stav a průběh hojení se může u jednotlivých pacientek lišit. Vždy je však třeba respektovat rad a doporučení chirurga, který Vás operoval. Nemodifikujte své chování v pooperačním období na základě doporučení jiných lékařů, či kamarádek, které již jsou po stejné operaci, doporučení se mohou skutečně výrazně lišit, mezi lékaři neexistuje názorová shoda. Těšte se na výsledek operace, myslete pozitivně a nezatěžujte mysl hledáním možných komplikací na internetových fórech. Pokud máte pocit, že něco není standardní, obracejte se vždy na svého operatéra. 

U většiny pacientek platí tato doporučení:  

 • hodnocení výsledku operace
  Výsledný tvar po redukci prsů je viditelný cca za 2 – 6 měsíců, prsa při redukci se snažíme obvykle tvarově lehce překorigovat, protože obecná zkušenost je taková, že prsa zase trochu povolí a proto se vzdálenost mezi dvorcem a podprsní rýhou zkracuje na kratší délku, než je potřeba. Proto mohou prsa v časném pooperačním období působit neforemně.
 • omezení fyzické zátěže
  Během prvních 4 týdnů po operaci se doporučuje omezit fyzickou zátěž a sportovní aktivity. Doba rekonvalescence před návratem do práce je individuální, obvyklá doba rekonvalescence při nekomplikovaném průběhu je 1-2 týdny, většina pacientek je schopná návratu do práce za 7 dní po operaci. Celková doba hojení u jakékoliv operace je však cca 6 týdnů.
 • převazy a kontroly u lékaře
  První kontrola bývá obvykle po týdnu, další po dvou týdnech. Podle stavu hojení zveme některé pacientky na kontrolu ještě v průběhu 6-8 týdnů po operaci . Každé pacientce doporučujeme pravidelné roční kontroly na mamologických pracovištích (ultrazvuk prsů).  
 • zdravotní podprsenka
  Speciální zdravotní podprsenku doporučujeme nosit nonstop po dobu nejméně 3 měsíců. Pro optimální dlouhodobý výsledek je však dobré nosit podprsenku během prvního roku co nejvíce a vždy pak kvalitní pevnou podprsenku na sport, zvláště běhání, skákání přes švihadlo, na trampolíně apod.
 • péče o jizvy
  Rány po operaci jsou sešity vstřebatelnými stehy a hojí se obvykle bez problémů. K péči o jizvy doporučujeme použít silikonový gel (např. Lipoelastic GEL, Strataderm apod. – možno zakoupit u nás na recepci). Do doby, než jizvy vyblednou a ztratí své červené zbarvení (6-12měsíců po operaci) chraňte jizvy před UV zářením pro riziko hyperpigmentace jizev.
 • Pochybnosti, potíže po operaci – ihned nám dejte vědět
  Pokud máte po zákroku jakékoliv pochybnosti o průběhu hojení – změna velikosti, bolestivost, pálení/svědění, červenání, horečka, tak nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni pomoci.   

Zmenšení prsou hrazené pojišťovnou

Často se setkáváme s dotazem, zda je možné nechat si zmenšit prsa „na pojišťovnu“. Ano je to možné, ne však u nás na klinice. U nás na klinice se vždy jedná o plně hrazený zákrok (platné ceny najdete v ceníku), nemáme uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Redukce poprsí patří mezi zákroky, které u pacientek s enormě velikými prsy (gigantomastií) a chronickou bolestivostí zad hradí zdravotní pojišťovna po schválení zákroku revizním lékařem. Zákrok je však možné absolvovat pouze na pracovištích, která mají smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. 

Máte-li zájem o zákrok hrazený pojišťovnou, pak se prosím obracejte například na pracoviště Fakultní nemocnice Brno Bohunice – Kliniku popálenin a rekonstrukční chirurgie, kde dr. Trupar také působí. Pro schválení zákroku ve FN Brno Bohunice revizním lékařem je třeba doložit vyšetření ortopedie, neurologie, rehabilitace a vyšetření prsů (+ doporučení plastického chirurga).