Horní blefaroplastika

Operace očních víček řeší nadbytek kůže horních víček a pokud je potřeba tak i tukové váčky nad vnitřním koutkem a ve střední části nad víčkem. Převis kůže víček mnohdy vede k únavě očí či zmenšení úhlu rozhledu (tzv. tunelovému vidění) a významně se podílí na unaveném vzhledu obličeje.

Naše zkušenost

Operace má estetický i zdravotní přínos. Dle studií pacienti udávají po operaci snížení četnosti bolesti hlavy, odstranění pocitu těžkých víček či nadměrného slzení.

— dr. Trupar

Pro koho je operace horních víček vhodná?

Operaci horních víček podstupují muži i ženy, v širokém věkovém rozpětí (obvykle 35-60 let). S přibývajícím věkem se u mnoha osob objevuje nadbytek kůže horního víčka (kožní převis). Hlavní příčinou vzniku tohoto kožního převisu je ztráta elasticity kůže a poškození slunečním UV zářením. Podílí se na unaveném výrazu obličeje, a pokud se neřeší, působí později i funkční potíže zakrýváním výhledu především na okrajích zorného pole – viz. obrázek.

převisy kůže na horním víčku

Konzultace operace horních víček s plastickým chirurgem

Pokud vás trápí převis kůže u horních víček, tukové váčky v oblasti horního víčka či neuspokojivý estetický vzhled horního víčka a přemýšlíte o vhodném řešení, objednejte se k nám na nezávaznou konzultaci s plastickým chirurgem. Konzultace u nás provádí výhradně lékař, který by provedl operaci v případě, že byste se pro ni rozhodli. Pohovor s plastickým chirurgem trvá cca 30 minut, získáte podrobné informace o průběhu operace a možných rizicích. Lékař upřímně zhodnotí, zda je operace horních víček pro vás vhodná.

Jak probíhá operace horních víček

Operaci horních víček provádíme ambulantně v lokální anestezii. Před zákrokem je třeba absolvovat předoperační vyšetření (odběr krve u vašeho praktického lékaře). Toto vyšetření nám pomáhá upřesnit váš zdravotní stav a tedy i případná rizika – např. nadměrnou krvácivost.

Na začátku operace plastický chirurg vyšetří velikost kožního nadbytku v oblasti očního víčka a navrhne tvar a rozsah odstranění nadbytečné kůže. Tvar a množství odstraňované kůže se liší mezi pacienty a často i mezi pravým a levým okem v důsledku předoperační stranové asymetrie. Rozsah odstraňované kůže je vyznačen na obrázku níže červenou barvou.

horni-vicka-excizeoperace horních víček

 

 

 

 

 

 

Následuje znecitlivění víčka lokálním anestetikem ze vpichu drobnou jehlou u vnějšího koutku oka. Během umrtvování operované oblasti pacienti pociťují nepatrné píchnutí zevně od oka a mírný tlak v oblasti víčka. Po znecitlivění pokračuje odstranění kožního nadbytku a v některých případech i malého pruhu pod kůží ležícího kruhového svalu očního. Je-li potřeba, odstraňují se v další fázi tukové prolapsy (umístění prolapsů vyznačeno na obrázku níže žlutou barvou). Po ukončení této fáze je nezbytná pečlivá kontrola krvácení a sešití okrajů rány. Rána se šije pokračujícím nevstřebatelným stehem přes kůži, nebo uvnitř kůže (tzv. intradermální steh) a je přelepena sterilní náplastí, která chrání ránu před infekcí v pooperačním období.

 
horni-vicka-prolapsyjizva po vickach

 

 

 

 

 

 

 

Jizvy po plastické operaci víček

Pooperační jizva je situována v místě kožního ohybu horního víčka, takže při otevřených očích prakticky není vidět. Jizvy po operaci horních víček se postupně vyvíjejí. V prvních týdnech hojení jsou tmavě červené až fialové a postupně dochází k jejich vyzrávání (blednutí) a později jsou prakticky neviditelné. Proces vyzrávání jizvy je individuální, může trvat cca 4-12 měsíců.

Rekonvalescence po zákroku

Operace očních víček trvá přibližně 40 minut. Pacient odchází ihned po zákroku domů v doprovodu druhé osoby. Operační rána je přelepená náplastí pouze v oblasti horního víčka, tedy oči lze otevírat a pacient vidí. Na fotografiích je patrné množství kůže před operací, dále stav týden po operaci s krycí náplastí a bezprostředně po odlepení náplasti před vytažením stehu.

vicka-prubeh1

 

V pooperačním průběhu je nutné první 2 až 3 dny dodržovat klidový režim a vyvarovat se zvýšení krevního tlaku (vyhýbat se fyzické zátěži, nepředklánět se, užívat pravidelnou medikaci při léčeném krevním tlaku, atd.) pro riziko krvácení za oko.

Po operaci doporučujeme spát na zádech s hlavou ve zvýšené poloze první dva dny. Prvních 36hod po operaci lze víčka lokálně chladit obklady s noční pauzou. K chlazení doporučujeme zakoupit dopředu v lékárně borovou vodu a ponechat ji v chladničce, aby měla teplotu okolo 5 st.C.

Stehy se odstraňují 5-7. pooperační den, přibližně po 2 týdnech je vhodné začít s masáží zevního a vnitřního okraje jizvy. Masáž je nejlépe provádět na sucho, nebo s použitím krému, který nedráždí oči a oční okolí. Nikdy nezačínejte s masáží jizvy dříve, než vám doporučí lékař, hrozí riziko roztržení sešité rány. Pooperační otoky a modřinky odeznívají zpravidla během 1-2 týdnů po operaci, při nekomplikovaném průběhu lze po týdnu nastoupit do práce.

Kdy je vidět výsledek po operaci víček a je výsledek operace trvalý?

Při poctivém dodržování pooperačních doporučení a klidového režimu se výrazně omezí vznik hematomů (modřinek) a otoků. Pooperační otoky a hematomy odeznívají zpravidla během 1-2 týdnů po operaci. Finální výsledek po operaci víček lze tedy hodnotit až po úplném odeznění modřinek a otoků. Výsledek operace víček je dlouhodobý, nemusí být však trvalý. U některých klientů je třeba po letech zákrok opakovat.

Cena operace horních víček

Cena plastiky horních víček je 12.000,- Kč.
Cena je uvedena včetně DPH.
Zahrnuje provedení operace a kontroly.

Hojení po operaci horních víček

Příklad průběhu hojení v prvních 14 dnech. Fotografie pořízeny klientkou mobilem den po dni. Stehy byly vytaženy sedmý den.

Foto před/po operace víček

Zvažujete-li operaci očních víček, budete se rozhodovat, kde operaci podstoupíte a jaký plastický chirurg vás bude operovat. Určitě vás budou zajímat zkušenosti a odbornost lékaře. Mohou vám tedy pomoci fotografie operačních výsledků lékaře. Nahlédněte do fotogalerie.

Ukázky z fotogalerie

operace víček foto
foto po operaci víček
operace víček před po foto
plastika víček výsledky
plastická operace víček před po fotografie