Operace dolních víček - dolní blefaroplastika

Cílem operace dolních víček je korekce tukových prolapsů a korekce nadbytečné kůže.

Naše zkušenost

Operace dolních víček patří mezi nejobtížnější zákroky estetické chirurgie, vyžaduje přesnou analýzu předoperačního stavu a výběr operační techniky dle individuálního nálezu.

— dr. Trupar

Pro koho je plastická operace dolních víček vhodná?

O plastice dolních víček (dolní blefaroplastice) uvažují muži i ženy z důvodu viditelných tukových prolapsů laicky označovaných jako „pytlíky pod očima“ nebo v případě nadbytečně visící kůže či kombinace obojího. Tukové prolapsy dolních víček (váčky pod očima) a nadbytek kůže v oblasti spodních víček výrazně ovlivňují vzhled. Člověk vypadá unaveně, otekle, nemocně, přísně a starší.

Vznik tukových váčků je podmíněn povolením vazivového septa (tzv.  orbitální septum), které vepředu ohraničuje vstup do očního důlku v lebce, ve kterém se nachází oko chráněné ze všech stran tukem. Při pohledu vzhůru tlačí oko tuk ven z očního důlku proti povolenému vazivovému septu a tukové váčky se zvýrazní, takto si můžete sami ověřit, že se nejedná o otok – viz fotografie. U dolního víčka rozlišujeme 3 tukové váčky, přičemž váček u vnitřního koutku a uprostřed bývá viditelný jako jeden celek – na fotografii znázorněno žlutě.

vaky pod očima

Konzultace operace dolních víček s plastickým chirurgem

Pokud vás trápí pytle pod očima nebo volná kůže (vrásky pod očima) a přemýšlíte o vhodném řešení, objednejte se k nám na nezávaznou konzultaci s plastickým chirurgem. Konzultace u nás provádí výhradně lékař, který by provedl operaci v případě, že byste se pro ni rozhodli. Pohovor s plastickým chirurgem trvá cca 30 minut, získáte podrobné informace o průběhu operace a možných rizicích. Lékař upřímně zhodnotí, zda operativní řešení pomůže odstranit nebo zmírnit tukové prolapsy v oblasti dolních víček či nadbytek kůže.

V případě plastické operace dolních víček je osobní konzultace nezbytná, neboť správnou indikaci lze spolehlivě provést pouze při osobní návštěvě, posuzování pouze na základě fotografií není v tomto případě spolehlivé, z fotografie například nelze hodnotit elasticitu víčka. Často se na nás klienti obracejí s požadavkem na odstranění tukových váčků, ikdyž mají spíše opačný problém tzn. nedostatek tuku v  oblasti při okraji očního důlku (propadliny pod očima), který operace dolních víček nevyřeší, je třeba jiný zákrok – doplnění objemu transplantací vlastního tuku nebo doplnění objemu aplikací výplňového materiálu.

Jak probíhá plastika dolních víček

Operaci dolních víček provádíme v lokální anestezii. Před zákrokem je třeba absolvovat předoperační vyšetření (vyšetření krve u vašeho praktického lékaře v rozsahu: krevní obraz, mineralogram, jaterní testy, glykemie, Quick (INR), APTT). Výsledky vyšetření nesmí být starší 14 dnů před termínem operace. Toto vyšetření nám pomáhá upřesnit váš zdravotní stav a tedy i případná rizika – např. nadměrnou krvácivost.

Před vlastní operací chirurg vyšetří elasticitu dolních víček a dle aktuálního nálezu se rozhodne pro způsob operace, který se mezi pacienty může lišit. Na obrázku níže je zobrazeno umístění řezu resp. výsledné jizvy po plastice dolních víček. Červeně je vyznačen obvyklý rozsah kůže, která se odstraňuje. Excize kůže musí být opatrná, při přílišné excizi kůže dolních víček hrozí nežádoucí efekt převrácený okraj dolního víčka. Nelze tedy docílit úplného vyhlazení vrásek pod očima (kůži nelze úplně napnout).

operace dolních víček

Znecitlivění je dosaženo lokálním anestetikem infiltrovaným jehlou malého průměru od zevního koutku, řez je veden při horním okraji dolního víčka přibližně 1-2mm pod řasami. V dalším kroku se vypreparuje kůže víčka s, nebo bez vespod ležícím kruhovým svalem očním a pronikneme k tukovým váčkům.

Tukové váčky dolních víček lze korigovat několika způsoby, nejčastěji se část tuku odstraní. Po korekci tukových váčků určí chirurg případný kožní nadbytek, který se odstraní a okraje rány se sešijí nevstřebatelným stehem.

Kůže víček je krytá obvykle několika proužky náplasti, která je nalepena od okraje nosu k zevnímu koutku oka, zákrok trvá přibližně hodinu a ihned po zákroku odchází pacient domů v doprovodu druhé osoby.

Jizvy po operaci dolních víček

Jizvy po operaci dolních víček jsou málo nápadné a s postupem času dochází k jejich vyzrávání (blednutí) a jsou prakticky neviditelné. Na fotografii níže můžete vidět, jak vypadají jizvy a oblast dolních víček po týdnu od operace bezprostředně po odstranění náplastí a stehů v případě, kdy klient/ka dodržuje striktně doporučený pooperační režim. Na jizvách jsou patrny drobné stroupky zaschlé krve, na kůži odeznívající modřinka.

Jizva po operaci víček prochází postupně zráním. Nejprve má červeno-fialkovou barvu a postupně vyblednebude nenápadná. Délka proces blednutí je individuální, u někoho trvá 3 měsíce u někoho třeba 6 měsíců.

plastická operace dolních víček v Brně

Rekonvalescence po zákroku

Samotný zákrok je v důsledku lokální anestezie bezbolestný a i v pooperačním období jsou pacienti obvykle bez bolestí. Pooperační průběh a doporučení pro pooperační období jsou stejná jako u operace horních víček, tedy: první 2 dny dodržovat klidový režim a vyvarovat se zvýšení krevního tlaku (vyhýbat se fyzické zátěži, nepředklánět se, užívat pravidelnou medikaci při léčeném krevním tlaku, atd.) pro riziko krvácení za oko.

Po operaci doporučujeme pacientům spát pokud možno na zádech s hlavou ve zvýšené poloze a prvních 36hod po operaci víčka lokálně chladit obklady s noční pauzou. Nikdy neodstraňujte krycí náplasti, na kůží dolních víček pokud to nepovolí lékař, nikdy nezačínejte masírovat jizvu dříve, než vám to doporučí lékař, mohla by se vám roztrhnout sešitá rána. Během prvních dnů budete pociťovat šimrání v oblasti operovaných víček, které je běžné a souvisí s hojením po zákroku. Stehy se odstraňují 6-7. pooperační den, při nekomplikovaném průběhu lze po týdnu nastoupit do práce.

Kdy je vidět výsledek a je výsledek operace víček trvalý?

Při poctivém dodržování pooperačních doporučení a klidového režimu se výrazně omezí vznik hematomů (modřinek) a otoků. Pooperační otoky a hematomy odeznívají zpravidla během 1-2 týdnů po operaci. Finální výsledek po operaci víček lze tedy hodnotit až po úplném odeznění modřinek a otoků. Výsledek operace víček je dlouhodobý, nemusí být však trvalý. U některých klientů je třeba po letech zákrok opakovat.

Cena plastické operace dolních víček

Cena za plastiku dolních víček je 14.000,- Kč včetně DPH.
Zahrnuje provedení operace a kontroly. Kompletní ceník plastických operací prováděných na našem pracovišti plastické chirurgie v Brně najdete zde:

Fotografie před-po operace dolních víček

Zvažujete-li operaci očních víček, budete se rozhodovat, kde operaci podstoupíte a jaký plastický chirurg vás bude operovat. Určitě vás budou zajímat zkušenosti a odbornost lékaře. Mohou vám tedy pomoci fotografie operačních výsledků lékaře. Nahlédněte do fotogalerie.

Ukázky výsledků naší práce

plastika dolních víček foto před po
odstranění tuku vaků pod očima
dolní víčka foto po operaci odstranění pytlů pod očima