omlazeni obliceje tukem

Obličejové výplně vlastním tukem

Přenos tuku (fatgrafting – lipografting) nabízí příležitost omladit obličej doplněním objemu pomocí vlastního tuku. Odstraní se vrásky, obličej vypadá plnější, vypnutější a mladší.

Naše zkušenost

V estetických indikacích v obličeji se tuk nejčastěji používá ke korekci kruhů pod očima, omlazení obličeje doplněním objemu v oblasti lícních kostí či nasolabiálních vrásek.

— dr. Trupar

Lipografting a lipofilling v plastické chirurgii

Přenos tuku (fatgrafting) je v posledních letech velmi populární. Uplatňuje se jak v medicínských postupech, tak v plastické chirurgii (estetické medicíně).

V souvislosti s přenosem tuku se často setkáváme s pojmy lipografting a lipofilling. Rozdíl mezi lipofillingem a lipograftingem jsme vysvětlili na stránce věnované obecně fatgraftingu. Lipografting je náročnější metoda, vyžadující zkušenosti a šikovnost plastického chirurga. U nás provádíme fatgrafing výhradně metodou lipograftingu s využitím originálního vybavení dle S.R.Colemana.

Vyplnění vrásek vlastním tukem

Kdy uvažovat o výplních vrásek/doplnění objemu v obličeji vlastním tukem?

Potřeba omlazení v obličeji přichází obvykle v době, kdy pociťujete první známky stárnutí. Objevují se vrásky, které se postupně prohlubují, snižuje se elasticity a kůže, obličej se jeví povadlý, vrásčitý. Kromě přirozených známek stárnutí mohou být důvodem úvah o výplních vlastním tukem i vrozené dispozice. Obecně lze říci, že nejčastěji se na nás obracejí klienti, pokud je trápí:

  • 1. pohublý obličej, propady v obličeji
  • 2. hluboké nasolabiální vrásky (nasolabiální rýhy)
  • 3. kruhy pod očima
  • 4. hluboké vrásky v obličeji
  • 5. vrozené dispozice (propadlé tváře, kruhy pod očima)

Lipografting - cena

Obvyklá cena za vyplnění vrásek v obličeji vlastním tukem (doplnění objemu v obličeji) je 15.000,- Kč. Cena zahrnuje provedení zákroku v lokální anestezii a následné kontroly. Dle rozsahu a náročnosti se může cena lišit. Nezbytná je vstupní konzultace s plastickým chirurgem (300,- Kč), kde je stanoven rozsah zákroku a přesná cena.

Jak zákrok probíhá?

odběr tuku k transferuPři vstupní konzultaci s plastickým chirurgem se domluvíte na odběrové oblasti. Nejčastěji se odebírá tuk z oblasti břicha nebo vnitřních stehen. Klient/ka musí mít dostatek tuku k odběru. I u štíhlých osob lze dostatečné množství tuku pro přenos do obličejové části nalézt obvykle v oblasti vnitřních stehen. Zákrok probíhá v lokální anestezii, operační doba závisí na množství transplantovaného tuku.

Tuk je odebírán metodou tumescentní liposukce. Vždy potřebujeme odebrat větší množství tuku, než je plánovaný objem v novém místě, protože část přeneseného tuku se neuchytí. Na základě našich zkušeností víme, že úspěšnost přenosu tukových buněk je cca 70%.

zpracovani tuku - vlastni tuk do vrasekOdebraný tuk se nazývá lipoaspirát, kromě tuku totiž obsahuje i příměs krve a tumescentního roztoku, který je použit při liposukčním odběru.Lipoaspirát musíme zpracovat, abychom získali čistý tuk. K tomu používáme originální vybavení – centrifugu (Coleman System). Po odstředění lipoaspirátu v centrifuce získáme čistý tuk, který je prostřednictvím malých stříkaček transplantujeme do požadované oblasti.

Celý zákrok probíhá v lokální anestezii, ihned po zákroku odchází klient/ka domů. Před zákrokem je nutné absolvovat předoperační vyšetření. Zákrok nedoporučujeme kuřákům. Po zákroku je třeba počítat s výrazným otokem, který postupně odezní. Zákrok je klienty velmi dobře snášen a je oblíben pro skvělé výsledky s použitím vlastního „materiálu“ – tuku.

Rekonvalescence po zákroku

Po zákroku doporučujeme odvoz domů druhou osobou a domácí pobyt minimálně 7 dnů z důvodu výrazných otoků. Bolestivost po zákroku nebývá veliká, rekonvalescence trvá obvykle okolo 1-3 týdnů, kdy může být přítomen i poměrně veliký otok, který může být příčinou absence v práci.

Místa vpichů, kudy se transplantuje tuk, jsou drobné ranky 2mm v průměru, které se někdy šijí jedním stehem, někdy šití není třeba. Týden od zákroku je třeba dostavit se na kontrolu, u které se odstraní případný šicí materiál a náplasťová fixace v transplantované oblasti. Otok graduje první týden a postupně odezní přibližně za 3 týdny, návrat do práce je možný přibližně za týden.

Odběrové místo v případě odběru menšího množství tuku obvykle nevyžaduje nošení elastického prádla jako po liposukci. Část přeneseného tuku se vždy resorbuje a proto je někdy potřeba zákrok opakovat k dosažení uspokojivého objemu. Výsledek lze považovat za definitivní cca 3 měsíce od zákroku, kdy lze podstoupit případné doplnění objemu další transplantací.