Zmenšení stydkých pysků

Jedná se o korekci nadměrných malých stydkých pysků, které působí rušivě vzhledem, nebo působí potíže při sportu a v sexuálním životě. Některé klientky uvažují o labioplastice čistě z kosmetických důvodů, jiné mají skutečně funkční potíže.

Naše zkušenost

Tradičně se uvádí, že labioplastika přináší úlevu od nepříjemností spojených s velikými pysky při sportu, pohybu a v sexuálním životě. Dle mých zkušeností má největší dopad především na obnovení sebevědomí ženy, v souvislosti se vzhledem a omlazením genitálu.

— dr. Trupar

Stydké pysky

Malé stydké pysky (labia minora) v dětství nepřesahují přes velké stydké pysky. Během dospívání a dospělosti však rostou a sex, těhotenství, porod a stárnutí mohou vést k jejich postupnému zvětšení a vytahování. Zvětšené malé pysky pak přečnívají přes velké stydké pysky, což některým pacientkám působí potíže. Stejné příčiny mohou vést rovněž k vytvoření hyperpigmentovaného okraje labií. U některých žen dochází ke zvětšení pouze jednoho stydkého pysku.

Kdy uvažovat o zmenšení stydkých pysků

- nepříjemné pocity v souvislosti s délkou, asymetrií či hyperpigmentací okraje malých pysků
– nepříjemné pocity při/po pohlavním styku (bolest, pocity tahání, podráždění po styku)
– nemožnost nosit některé spodní prádlo, plavky
– pocity studu, obavy ze vzhledu
– potíže s hygienou

Jak zákrok probíhá

Před zákrokem je třeba absolvovat předoperační vyšetření. Operace se zpravidla provádí v lokálním znecitlivění, dle přání klientky je však možné zákrok podstoupit i v analgosedaci, či v celkovém znecitlivění. Možností, jak korigovat velikost malých stydkých pysků je několik. Nejjednodušší je změna velikosti odstraněním nadbytečné části pysků přesahující zevní stydké pysky, jak je vidět na obrázku, tento postup je označován jako TRIM technika, nebo lineární resekce . Rána na okraji stydkých pysků je sešita pokračujícím stehem.

labioplastika_trim technika

Rekonvalescence po zákroku

V pooperačním období dbáme zvýšeně na hygienu, genitál se nechává volně, nebo se kryje gázovým čtvercem. Doporučujeme lokálně sprchovat proudem vlažné vody 3x denně, nebo po použití wc. Během prvního dne po operaci může docházet k drobnému otiskovému krvácení. Řadě pacientek se v prvních dvou dnech osvědčuje spíše pobyt doma bez nutnosti nošení spodního prádla. Po operaci je potřeba počítat s otokem v období prvních 2-3 týdnů, u některých klientek však otok přetrvává i delší dobu. Labia jsou zhojená během 7-10 dní, dle použitého šicího materiálu se stehy neodstraňují, nebo v případě nevstřebatelných šicích materiálů se odstraňují cca 10 dní po operaci. Celková doba hojení je 6 týdnů, během kterých není možný vaginální pohlavní styk.