Fatgrafting - přenos vlastního tuku

Přenos vlastního tuku patří k nejmodernějším metodám v plastické chirurgii za účelem omlazení pleti, doplnění objemu a korekci deformit.

Naše zkušenost

Možnosti užití vlastního tuku jsou široké, od rekonstrukční po estetickou chirurgii. V estetických indikacích se nejčastěji používá ke korekci kruhů pod očima, omlazení obličeje doplněním objemu v oblasti lícních kostí či nasolabiálních vrásek, ke zvětšení či korekci asymetrie prsou.

— dr. Trupar

Fatgrafting - lipografting - lipofilling

Fatgrafting (fat grafting) je obecný pojem označující transplantaci tuku. Možnosti použití vlastního tuku jsou široké. Transplantace tuku a její metody jsou předmětem mnoha výzkumů a neustále se vyvíjí.  Existuje několik metod fatgraftingu – nejznámější jsou metody lipografting a lipofilling . Transplantaci tuku využíváme v estetické chirurgii všude tam, kde je nutné doplnit objem:

  1.    zvětšení objemu rtů, výplň nasoretních rýh
  2.    výplň propadlých tváříkorekce kruhů pod očima
  3.    omlazení hřbetu rukou či nohou
  4.    korekce poúrazových či vrozených deformit, vpadlých jizev aj.
  5.    zvětšování prsou vlastním tukem

1. Lipografting

U lipograftingu se aplikuje jen velmi malé množství tuku, malou stříkačkou (1ml) do mnoha (cca 10-15) kanálků kanylou cca 2mm v průměru. Po lipograftingu je zpravidla mnohem větší otok, protože podkoží je celé „rozpíchané“. Musí se tedy počítat s delší rekonvalescencí. Tuto metodu (označovanou též jako LipoStructure) vyvinul koncem minulého století americký lékař Sydney R. Coleman. Metoda nabízí účinnou korekci mnoha estetických vad. Sydney Coleman s fatgraftingem začal v roce 1987. Roku 1995 začal vlastní tuk transplantovat také do prsou. U nás provádíme fatgrafing výhradně metodou lipograftingu s využitím originálního vybavení dle S.R.Colemana.

2. Lipofilling

Lipofilling je metoda, kdy se vezme středně velká stříkačka (10-20ml), do té se nabere odsátý tuk, který také může být různým způsobem upravený. Toto větší množství tuku se pak aplikuje kanylou o průměru obvykle 3mm do jednoho prostoru (obvykle 1 vpich). Tuto metodu neprovádíme.

Výsledky po zákroku jsou obvykle dobré, ale časem se tuk z velké části vstřebá případně se změní v olejové cysty. Vstřebání tuku pak vyžaduje zákrok opakovat. Při aplikaci většího množství tuku touto metodou je riziko vzniku kalcifikovaných jizev.

Rozdíl mezi lipograftingem a lipofillingem

Lipografting je mnohem pracnější a také mnohem efektivnější než je lipofilling. Ujme se při něm větší množství tuku a snižuje se riziko vzniku olejových cyst v podkoží, kdy se větší porce tuku transplantovaného do jednoho místa neujme a odumře. Vždy se snažíme, aby operace byla po technické stránce perfektně provedená.

Jak probíhá lipografting

K transplantaci tukové tkáně se používá řada technik, mezi pracovišti plastické chirurgie se jednotlivé metody někdy značně liší. Na našem pracovišti používáme k odběru a zpracování tuku originální vybavení a techniku dle dr. Sydney Colemana z New Yorku, který je pro stabilní dlouhodobé výsledky považován celosvětově za nejlepšího odborníka na tuto problematiku. Tukové buňky se odebírají pomocí kanyly podobně jako při liposukci, zpracují se (odstředí, vyčistí) a transplantují zpět do požadované oblasti pomocí kanyl 2mm průměru. Vlastní zákrok provádíme ambulantně v lokální anestezii, nebo v analgosedaci. Zákrok trvá cca 1-1,5 hodiny.

1. Nejprve se šetrně odebere tuk z podkoží. Odběrová místa jsou různá – kolena, břicho, vnitřní či vnější stehna …

odber tuku pro transplantaci

2. Takto vypadá odebraný tuk resp. tzv lipoaspirát, který kromě tuku obsahuje i příměs krve a tumescentního roztoku.

IMG_5969

3. Lipoaspirát je třeba zpracovát a získat čistý tuk. Odstředění tuku se provádí ve speciálním zařízení – centrifuze.

prenos vlastniho tuku (3)

4. Na obrázku vlevo je vidět již odstředěná vrstva tuku z centrifugy. Vpravo na obrázku je pro porovnání lipoaspirát před zpracováním.

zvetseni prsou tukem 1

5. Zpracovaný a připravený tuk se za pomocí mnoha malých stříkaček transplatnuje do požadované oblasti.

transplantace tuku

6. Transplantace tuku se provádí šetrnou aplikací za pomocí mnoha vpichů, běžně v lokální anestezii, eventuelně v analgosedaci.

transplantace tuku