• 29 LIS 16
  Jak se vyznat ve světě Make-upu

  Jak se vyznat ve světě Make-upu

  Ze všech stran jsme obklopeni reklamou na kosmetické produkty, které nutně potřebujeme – ona modelka či herečka je přeci používá a je prakticky dokonalá… (ne není). A vy můžete také, stačí si jen vybrat ten pravý druh produktu pro váš typ pleti. Jak se tedy přiblížit současnému ideálu krásy? Především pravidelnou péčí o pleť, zdravým jídelníčkem, sportem, vyhýbáním se stresu (proč si dělat vrásky navíc?) a nebo se alespoň řídit základními pravidly:

  – pravidelné odlíčení – každý večer bez výjimek

  – hydratace – dodržování pitného režimu a aplikace kvalitního hydratačního krému ráno před líčením a večer po odlíčení

  – neopalovat se a když, tak používat krém s vysokým ochraným faktorem (UVA i UVB)

  – vyvážený jídelníček

  – vyloučení nebo alespoň omezení tabákových výrobků a alkoholu, abychom neurychlovali proces přirozeného stárnutí pleti

  – pohyb, protože i svižnější procházka vám dodá endorfiny

  – drobné radosti – užívejte si každodenní drobné radosti, protože spokojenost a úsměv vám žádný produkt nevykouzlí

  Ať už si tato pravidla vezmete za svá či nikoliv, ve většině případů je velkým pomocníkem vhodně zvolený make-up (foundation), který naneseme na řádně vyčištěnou a hydratovanou pokožku. Pokud máte zcela dokonalou pleť, můžete si dovolit používat lehce tónované BB a CC krémy, které nejsou makeupem v pravém slova smyslu, protože neposkytují žádné krytí. U většiny kvalitních make-upů zjistíte úroveň krytí na obalu popřípadě na webových stránkách výrobce. Krytí může být lehké pro zakrytí mírné barevné nerovnosti, střední které si poradí s některými kruhy pod očima i začervenáním a plné.

  Jaký make-up si tedy vybrat?

  Z hygienických důvodů jsou nejlepší volbou fluidní varianty s pumpičkou, protože je obal uzavřen a nedostává se do něj vzduch umožňující množení bakterií. Fluidní make-upy jsou vhodné pro ty, kdo trpí na akné nebo mimické vrásky, protože nejsou tak hutné a nezdůrazňují nerovnosti na pokožce. Obzvláště u akné doporučuji se držet zásady ‚méně je více‘ – čím více produktu nanesete, tím více zdůrazníte to, co nechcete.

  Pro pleť aknózní, mastnou a smíšenou jsou nejvhodnější bezolejové make-upy, které tyto typy pleti tolik nezatěžují a neucpávají póry, což by vedlo ke zhoršování obtíží. Naopak pro pleť normální až suchou je make-up s obsahem olejů přímo ideální. Krémové make-upy obsahují více tuku, proto jsou rovněž vhodné pro normální a suchou pleť a své benefity mají i pro pleť zralou, která potřebuje také více hydratovat. Další variantou pro zralou pleť (ale mohou je používat opět i majitelky pleti normální a suché) jsou pěnové make-upy, které běžně obsahují oproti ostatním větší množství vody, mají krásně lehkou texturu a pěkně vyplňují drobné mimické vrásky, navíc vytváří dojem hladké svěží pleti.

  Poměrně opomíjeným produktem jsou pudrové make-upy, které, pokud se správně nanáší mokrou houbičkou / beauty blenderem, jsou skvělým pomocníkem poskytujícím plném krytí i aknózní pleti, chce to jen trošku praxe a můžete s jejich pomocí dosáhnout výsledku jako z módního časopisu. Při suché aplikaci navíc fungují jako běžný pudr a v kombinaci i se středně krycím make-upem dosáhnete plného krytí. Zcela nevhodný je však pro majitelky suché pleti, které by svým minimálním obsahem tuku spíš uškodil.

  Na závěr jsem nechala opravdový hit poslední sezony, který si oblíbily i světové celebrity (vybavíte si ty, které jsou dokonalé i když jsou ‚přistiženy bez make-upu‘ ?) – tímto musthave produktem je cushion make-up. Hodí se pro všechny typy pleti a při nanesení je tak lehký, že vytváří dojem oné ‚bez make-upu‘ dokonalé pleti. Umí zakrýt začervenání i lehké kruhy pod očima nebo pupínky a lze ho vrstvit pro dokonalý efekt. Navíc je ideální i na úpravy make-upu v průběhu dne, protože se prodává v kompaktním provedení s antibakteriální houbičkou. A pokud chcete svému líčení dodat trvanlivost a usnadnit si nanášení, nezapomínejte pod make-up aplikovat podkladovou bázi / primer, ale zároveň sledujte i její složení – obzvláště pokud nekupujete produkt stejné značky a řady jako je váš make-up. Základní složení by se totiž mělo shodovat. Nanášet na např. silikonovou bázi make-up jehož hlavní složkou je voda, by způsobilo jeho slévání a flekatění i pod vrstvou pudru.
  PS: A pamatujte – nikdo není dokonalý, ale váš make-up být může!

  Vizážistka DIANA KAMENÍKOVÁ

  E-mail: d.kamenikova1@gmail.com
  Instagram
  Twitter
  Facebook