• 19 ŘÍJ 16
  Fakta a mýty o prsních implantátech

  Fakta a mýty o prsních implantátech

  Být krásná je přání žen staré jako samo lidstvo. Již Egypťané několik tisíciletí před Kristem měli důmyslné techniky, jak docílit atraktivnějšího vzhledu. Samozřejmě s ohledem na možnosti, které jim tato doba poskytovala. Díky vědeckému pokroku si dnes ženy mohou dopřát úpravu téměř jakékoli části těla. Dříve nemyslitelné zákroky jsou tak dnes běžné. Operace očních víček nebo korekce odstávajících uší v dnešní době nejsou žádným problémem. Žádná z oblastí estetické chirurgie ale nevyvolává tolik vášní, dohadů a mylných představ jako augmentace neboli zvětšení prsou pomocí prsních implantátů. Chirurgický postup, díky kterému ženy mohou dosáhnout takřka libovolného tvaru a velikosti poprsí, již není doménou celebrit, ale stal se standardní součástí života mnoha „obyčejných“ žen. Augmentace jim pomohla zvýšit sebevědomí a působit reprezentativněji v práci i osobním životě. Čím více je metoda dostupná, tím více žen touží po krásném poprsí – při svém rozhodování však mohou narazit na řadu nejasností či obav týkajících se bezpečnostních i praktických otázek, které s sebou postup augmentace přináší. Na následujících řádcích se dozvíte, které mýty o prsních implantátech jsou nejčastější.

  Mýtus 1: Silikonové implantáty vypadají nepřirozeně

  Výsledný efekt plastické operace prsou je vždy závislý nejen na volbě kvalitního implantátu, ale i na zkušenostech a kvalitě plastického chirurga. Významnou roli hraje také výběr správné velikosti implantátu vzhledem k tělesné konstituci a původní velikosti poprsí. Zvlášť opatrné při rozhodování by měly být především subtilní ženy, u kterých nadměrná velikost implantátu může působit nepřirozeně. Celkový dojem nových prsou je možné ovlivnit i volbou anatomického implantátu, který kopíruje přirozený kapkovitý tvar ženského prsu. Zkušenosti klientek s anatomickými implantáty ukazují, že si jejich partneři často vůbec neuvědomí, že by se mohlo jednat o umělá prsa.

  Mýtus 2: Silikonové implantáty jsou v těle nebezpečné

  Je přirozené mít obavu, pokud se v těle nachází cizorodá látka – ať se jedná o umělý zub, kloubní náhradu nebo například fixační kovový šroub. Nejinak je tomu i u silikonových prsních implantátů. Jde však pouze o přirozenou psychickou bariéru. Kvalitní prsní implantáty jsou díky moderním technologiím a vědeckým poznatkům týmů, které se podílejí na jejich výzkumu a výrobě, velmi bezpečné. Pouzdro i výplň implantátu jsou vytvořeny ze speciálního medicinálního silikonu, který je pro tělo neškodný. Díky přísnému testování bezpečnosti a spolehlivosti kvalitních implantátů je jejich využití v plastické chirurgii bezrizikové. Jediné, k čemu může dojít v průběhu let, kdy klientka má v těle silikonový implantát, je uvolňování neznatelného množství nízkomolekulárního silikonu. To je ale milionkrát nižší než denní dávka silikonu přijímaná do těla z běžně používané kosmetiky – např. z antiperspirantů, pleťových mlék nebo vlasových šamponů a kondicionérů. Díky tomu, že výrobci implantátů své výrobky průběžné inovují a vylepšují, existují dnes implantáty, které do těla pacientky nevytečou ani po narušení povrchu implantátu. Například americký výrobce Mentor plní své výrobky tzv. MemoryGelem®, který z pouzdra neunikne ani při rozříznutí implantátu ostrým předmětem po celé jeho délce. Jeho vnitřek je tvořen kohezivním gelem, nikoliv tekutou či polotekutou látkou. Při narušení silikonového obalu implantátu vytvoří gel v těle klientky uniformní pevnou hmotu, která nevyteče. Obecně platí, že nejbezpečnější implantáty jsou ty, které obstály v přísném hodnocení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

  Mýtus 3: Implantáty ohrožují kojení

  Tento mýtus je jedním z nejrozšířenějších. Pramení z obavy, že při vložení implantátu do prsu, může dojít k poškození kojící funkce. Zároveň se ale jedná o jeden z nejúsměvnějších mýtů. Implantát je totiž vždy uložen pod mléčnou žlázu, její funkčnost tedy není žádným způsobem ohrožena ani omezena. Samozřejmě není pravda ani to, že je nutné implantát před plánovaným těhotenstvím z bezpečnostních důvodů odstranit. Jediným potenciálním problémem, který se někdy může vyskytnout, je dočasné snížení citlivosti bradavek v případě, že byl implantát vkládán řezem přes bradavku. V potaz je třeba vzít i skutečnost, že každé tělo je jiné. Schopnost kojení není možné stoprocentně garantovat ani u žen, které prsní implantát nemají. Je sice pravdou, že některé ženy po skončení těhotenství podstupují opětovnou výměnu implantátů, důvodem ale není bezpečnostní, nýbrž estetické hledisko. Těhotenství může ovlivnit postavu ženy. V případě potřeby vrátí remodelace poprsí požadovaný tvar.

  Mýtus 4: Implantáty jsou doživotní, augmentace je jednorázová záležitost

  I přesto, že jsou implantáty i po několika desítkách let používání naprosto v pořádku, mnoho žen podstupuje jejich opětovnou výměnu – obvykle po 10 – 15 letech. Důvodem zpravidla není bezpečnostní, ale estetické hledisko. Během této doby totiž mnohé změny zaznamenávají nejen tělesné proporce ženy, ale např. i pružnost pokožky.

  Mýtus 5: Všechny implantáty jsou v podstatě stejné

  Mezi jednotlivými značkami prsních implantátů existují rozdíly dané rozsáhlým výzkumem a testováním. Skutečně kvalitní a dražší implantáty jsou prověřené certifikací na základě dlouhodobých studií a jsou vyrobené dle přísných norem. To zaručuje jejich vyšší bezpečnost i lepší estetický dojem. Například automatizovaný výrobní proces implantátů MENTOR prochází pravidelnou mnohastupňovou kontrolou. Každá výplň je jednotlivě kontrolována, aby byla zaručena její 100% kvalita.

   

  implantat-mentor-prestrihnuti

  Ukázka silikonového implantátu s náplní MemoryGel®, jehož obsah nevyteče ani při narušení obalu.

  Certifikát FDA

  Aby implantát dlouhodobě plnil svou funkci a zároveň byl dostatečně spolehlivý, musí podstoupit řadu zkoušek, než je uveden na trh. Pomyslným vrcholem v oblasti testování je udělení osvědčení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Výrobci implantátů s certifikací FDA provádějí dlouhodobé nezávislé studie, ve kterých jsou mnoho let sledovány stovky pacientek s implantáty. Díky tomu jsou tyto výplně předvídatelné v reakcích v organismu a představují nejprověřenější a nejbezpečnější volbu.

   

  Silikonové prsní implantáty MENTOR:

  • jsou vhodné pro augmentaci i rekonstrukci prsou,
  • mají atestaci FDA, a proto jsou nejbezpečnější volbou, navíc poskytují celoživotní záruční program,
  • mají kulatý nebo anatomický tvar ve 122 velikostech,
  • jsou vyplněny kohezivním gelem MemoryGel®, který ani při narušení obalu implantátu nevyteče, navíc poprsí působí na dotek i pohled přirozeně,
  • díky originálnímu texturovanému povrchu Siltex® jsou implantáty tělem dobře přijímány, riziko pooperačních komplikací je tak sníženo na minimum.