• 01 ÚNO 17
  Dokonale nalíčené rty

  Dokonale nalíčené rty

  Ať už máte rty malé či velké, plné nebo úzké, při správném postupu líčení můžete dosáhnout dokonale pravidelného tvaru, který vám dodá svůdný look modelek z reklam na rtěnky, chce to jen trošku cviku a pevnou ruku.

  Základním pravidlem pro majitelky menších úst je, se vyvarovat tmavých matných odstínů, ačkoliv jsou matné tmavé rtěnky trendem, který k nám právě dorazil, tomuto se obloukem vyhněte a upřímně se těště na ten metalický, který k nám teprve putuje.

  Při líčení vždy začínejte s konturovací tužkou, která je hlavním pomocníkem pro definování tvaru rtů. U „ideálního“ tvaru respektujte přirozenou konturu, kde je dáno není třeba přidávat. Horní i dolní ret by měl být vykreslen jedním tahem, když si však nejste jistá, je lepší si konturu lehce vytečkovat. Pokud jste fanynkou dalšího trendu nude rtěnek, pamatujte, že odstín musí být vždy minimálně o tón tmavší než je tón vaší nalíčené pleti – když totiž zvolíte odstín příliš světlý, budete působit mdle až nemocně.

  Majitelky větších a plných rtů si mohou dovolit téměř cokoliv, jestliže si však myslí, že například rudá rtěnka by na nich působila příliš ordinérně, mohou konturovací tužku aplikovat přímo na rty, kdy tah povedou lehce pod konturou rtů, což ústa opticky zmenší. Ideální je na líčení rtů myslet již při aplikaci make-upu a pudru, které se pro zmenšení úst dávají i na rty pro zakrytí přirozené kontury. Pomoci mohou také tmavší a sytější odstíny rtěnek bez lesku nebo perleti.

  U menších nebo úzkých rtů je postup přesně opačný. Nejjednodušší je napnout rty, aby byla lépe viditelná světlá (někdy až bělavá) kontura kolem rtů, která je fakticky nad pigmentovanou částí úst, a tu tužkou vykreslíme. Pro menší nebo užší rty jsou vhodnější světlejší, zářivější tóny, rtěnky s perletí či lesky.

  Konturu lze také vykreslit tělovou nebo až smetanovou konturovací tužkou, což přidá na objemu a plnosti, obzvláště když jí lehce vykreslíte i střed rtů. Konturovací tužku je všeobecně lepší nanášet lehce i přes plochu rtů, čímž přidáme rtěnce na výdrži.

  Rtěnku, v jakékoliv formě produktu, je nejlepší aplikovat štětcem na rty, který je tím nejlepší pomocníkem pro přesné nanesení, vždy od středu a pak postupně do stran. Pro fixaci a výdrž barvy přiložíme jednu vrstvu kosmetického kapesníčku a přes něj rty poprášíme transparentním pudrem. Poté naneseme štětcem druhou vrstvu a případně i lesk.

  Na rty je ovšem důležité myslet i při každodenní péči o pleť. Absolutním základem je přitom dostatečný pitný režim, aby rty nebyly okoralé a popraskané. Dále je vhodné i na rty používat jemný peeling/scrub nebo  rty vždy jemně mechanicky promasírovat jemným zubním kartáčkem, tento trik mimochodem používá i taková Julia Roberts. Následně rty hydratujeme zevně balzámem, vhodná obzvláště v mrazivém nebo naopak velice teplém a suchém počasí je i vazelína, kterou seženete v každé lékárně. Mimochodem, v malém množství je výborná i jako podkladová báze pod make-up, protože udržuje přirozenou vlhkost pleti – s tímto trikem první přišel osobní make-up artista Marilyn Monroe. Pokud nepoužíváte i podkladovou bázi na rty, nechte balzám řádně vstřebat, aby se rtěnka nerozmazávala.

  Aktuální trendy

  Ombré již není trendem jen v kadeřnictvích, ale stalo se hitem i v líčení rtů. Princip je v podstatě jednoduchý – konturu vykreslíme tmavším odstínem a následně ji překryjeme stejným odstínem rtěnky. Naopak do středu rtů naneseme světlejší odstín a přechod mezi odstíny lehce zapracujeme štětcem nebo poklepáváním prsty do sebe tak aby výsledek působil přirozeně.

  Absolutní novinkou, která se do našich končin teprve dostává jsou metalické rtěnky, které si narozdíl od matných může dovolit majitelka téměř jakýchkoliv rtů s dostatečným sebevědomím. A škály odstínů jsou opravdu široké od zlaté přes bronzovou či měděnou až po ocelově modrou či kovově zelenou.

  Dvoubarevné líčení rtů je momentálně nastupujícím hitem v zahraničí, v podstatě se nejedná o nic náročné na provedení – horní ret se nalíčí jiným odstínem rtěnky než ten dolní. Při aplikaci je jen důležité dávat pozor, aby se jeden odstín neobtiskl do druhého. Ideální je pro toto líčení použít tekuté matné a tudíž i rychle zasychající rtěnky.

  Pokud nemáte zářivě bílé zuby, zapomeňte na fialové a oranžovo-červené odstíny rtěnek ;)

   

  Vizážistka DIANA KAMENÍKOVÁ

  E-mail: d.kamenikova1@gmail.com
  Instagram
  Twitter
  Facebook