• 13 ÚNO 17
  Datum spotřeby – týká se i kosmetiky

  Datum spotřeby – týká se i kosmetiky

  Stejně jako potraviny, tak i kosmetické produkty mají svoji expirační lhůtu. Na rozdíl od potravin však tyto lhůty málokdy dodržujeme – přece jen jogurt za pár korun se nám vyhazuje s poměrně lehčím srdcem, než ta úžasná řasenka za několik stovek, kterou jsme si koupily teprve (?!) před půl rokem a dokázala doslova zázraky. Málokdy si však uvědomíme možná zdravotní rizika, která nám díky syslení „prošlé“ kosmetiky hrozí. Nejčastejší jsou podráždění pleti, alergické reakce, plísně, infekce a záněty očních spojivek. Teď se už likvidace starších produktů může zdát jako celkem dobrý nápad. A jen tak na okraj, když už jsem zmínila zánět spojivek – všechnu oční kosmetiku, která byla použita už 2 dny před prvním projevem nemoci je třeba bez milosti vyhodit, včetně houbičkových aplikátorů. Je – li vám líto očních stínů, postříkejte je desinfekcí nebo vysokoprocentním lihem.

  Začnu – li s tím nejděsivějším, bude to řasenka, ta by měla kosmetickou taštičku opustit již 3 měsíce po prvním použití a stejně tak i tekuté oční linky.

  Pokud jste právě objevila ten svůj nej kartáček u řasenky, ale nechce se vám pořád dokola investovat nemalé sumy – kartáček si nechte, umyjte ho a vydesinfikujte v lihu či desinfekci likvidující zároveň viry, bakterie i plísně a dále jej můžete používat.

  Tužky na oči si můžete nechat až 2 roky, ovšem za předpokladu, že si je před každým použitím ořežete nebo u vysouvacích otřete do ubrousku. Oční stíny pudrové konzistence vydrží 2 a více let, tekuté, krémové či gelové nejvýše 12 měsíců.

  Rtěnky a konturovací tužky vám vydrží až 2 roky. Konturky je dobré stejně jako tužky na oči ořezat či otřít, rtěnky by se měly otřit nebo postříkat desinfekcí po každé přímé aplikaci.

  Pudry, tvářenky a rozjasňovače vám v kompaktní či sypké formě vydrží 2 a více let, krémových produktů se zbavte po 1 roce.

  Make-upy, korektory a kamufláže/konturovací palety mohou vydržet až 24 měsíců, záleží však na formě a složení. Tekuté vydrží 12 měsíců, ty přírodní bez konzervantů maximálně 6 měsíců. Krémové vydrží 2 roky, ale jejich nezávadnost je vždy lepší si pojistit alespoň občasným postříkáním desinfekcí. Čím více přírodních složek vaše kosmetika obsahuje – tím častěji ji obměňujte.

  Laky na nehty mají průměrně trvanlivost 1 – 2 roky, životnost jim prodloužíte pokud budou uchovávány při stálé teplotě a v suchu. Když lak zhoustne, tak jej místo ředění odlakovačem vyhoďte.

  Pleťová kosmetika jako krémy, peelingy, masky, tonika a další by se měla vyhodit po 6 měsících, pokud se jedná o produkt s pumpičkou, tak vydrží až 12 měsíců. Nicméně se opět jedná o produkty, které se s ohledem na své složení nehodí na poličku v koupelně.

  Opalovací krémy vydrží po prvním otevření maximálně 6 měsíců. Pokud byl opalovací krém vystaven vlhku, teplu a přímému slunečnímu záření třeba na pláži – vyhoďte jej na konci dovolené.

  Parfémy, parfémové a toaletní vody vydrží dva a více let dle kvality a koncentrace olejů a alkoholu. Méně kvalitní formy produktů do dvou let. Parfémy vám stejně jako krémy vydrží déle, když je hlavně během léta budete uchovávat v lednici.

  Vlasové produkty můžete používat nejvýše rok, ale nesmíte je zapomínat vždy pořádně zavřít, aby se dovnitř nedostala voda. Za to neplnitelné laky na vlasy jsou prakticky nezničitelné.

  Základní 3 pravidla na závěr:

  1. Pro usnadnění si při prvním použití na každý kosmetický produkt poznačte datum – usnadníte si tím život a neohrozíte si zdraví.

  2. Základním pravidlem je – pokud produkt změnil barvu, konzistenci, vůni, vytváří se na jeho povrchu povlak ne je pigmentová složka na dne a olej plave nahoře – bez milosti jej vyhoďte, dobrou službu už vám neudělá.

  3. Kosmetika ani parfémy do koupelny nepatří – prodlužte jim život uchováváním na tmavém suchém místě.

   

  Vizážistka DIANA KAMENÍKOVÁ

  E-mail: d.kamenikova1@gmail.com
  Instagram
  Twitter
  Facebook